Rondela Nedir?

Rondela Nedir?

Rondela Nedir? Pul Nedir?

Halk arasında özellikle sanayi kısımlarında pul olarakta adlandırılan bu malzemeye genellikle rondela olarakta isimlendirilmektedir. Rondela bağlantı elemanlarından civata olarak isimlendirdiğimiz malzemenin baş kısımına konulmaktadır. İstenildiği gibi oluşturulan bir deliğe civata yerleştirilmeden önce malzeme üzerinde iz bırakmamasını temas edilen noktayı genişlettiği için engelleyebilmektedir. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi pullar çeşitli kalınlık ve delik boyutu olarak değişmektedir. Rondelalar ayrıca civatanın daha sağlam yerleştirilmesinin yanında yüzey ile sürtünmeyi de engel olduğundan dolayı rahat bir şekilde sökülmesini sağlayabilmektedir.

Rondela Nedir? Rondela Pul Nerelerde Kullanılır? Ne İşe Yarar?Rondela Pul Nerede Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bağlantı elemanları olan civata, vida, somun gibi birlikte çalışabilen malzemelerin bağlantı yapıldıkları malzemelerde çeşitli kuvvetlere maruz kalmaktadırlar. Genellikle ise titreşime maruz kalan bu bağlantı elemanları zamanla gevşeyebilmektedir. Sanayi ve elektronik parçalar içeren makina vb. ürünlerde kullanılan bu malzemeler aslında ince ayarlanarak kullanılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gevşeme hareketinin önüne geçmek için çeşitli bağlantı noktalarında rondela pul tercih edilmektedir. Sanayi jargonunda ise buna frenleme ismi verilmektedir. Bahsettiğimiz sanayi dışında otomotiv sektöründe de çokça kullanılan pullar günümüzde çeşitli noktalara baktığımızda aslında hayatımızın bir çok noktasını da kolaylaştırmaktadır.

Rondela Çeşitleri Nelerdir?

Rondela Pul çeşitleri aslında kullanılmak amaçlanan ve projelendirilmeye göre de üretilebilen bir bağlantı elemanıdır. Aşağıda ise Rüzgar Bağlantı tarafından üretilen Rondela çeşitlerini görebilirsiniz; DIN 125 / ISO 7089, ŞASE PULLAR 32, ŞASE PULLAR 55, DIN 126 ISO 7091, DIN 127 YAYLI KİLİT RONDELA, DIN 137 DALGALI YAY RONDELASI, DIN 432 DIŞ SEKMELİ RONDELA, DIN 433 ISO 7092 SİLİNDİR BAŞLI VİDALAR İÇİN RONDELA, DIN 434 U PUL, DIN 436 KARE PUL, DIN 440 V ISO 7094 AHŞAP YAPILAR İÇİN RONDELA, DIN 463 KULAKLI RONDELA, DIN 6796 KONİK YAY RONDELA, DIN 6798 DİŞLİ KİLİT RONDELA, DIN 6908 KONİK RONDELA, DIN 6916 YÜKSEK MUKAVEMETLİ RONDELA  DIN 7989 ÇELİK YAPILAR İÇİN RONDELA, DIN 9021 ISO 7093 GENİŞ RONDELA. Rondela Pullar aynı zamanda çeşitli malzeme türleri olan yumuşak çelik, pirinç, bakır, alüminyum ve kurşun olarak üretilebilmektedir. Birden fazla malzeme türü ile üretilmesindeki sebep ise makine parçasından daha yumuşak olması gerektiğindendir. Bundan kaynaklı olarakta üretildiği malzemeye göre değişiklik gösterebilmektedir. 
İlgili Yazılar
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba!
Teklif fırsatından yararlanmak için tıkla!